Dolina Karpia to obszar atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo siedmiu gmin położonych w Małopolsce, pomiędzy Krakowem, Oświęcimiem oraz Wadowicami i Kalwarią Zebrzydowską.

Je to teren sąsiadujących powiatów: oświęcimskiego (gminy: Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Zator) i wadowickiego (Brzeźnica, Spytkowice, Tomice). Pokryty jest wieloma stawami, chętnie odwiedzanymi przez wędkarzy, fotografów i ornitologów. Znaczna część terenów Doliny Karpia została objęta obszarem specjalnej ochrony Natura 2000. Dolina Karpia posiada dużo różnych atrakcji turystycznych, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zaczynając od łowisk wędkarskich, które odwiedzają wędkarze z całej Polski i nie tylko, to także najbardziej znane Parki Rozrywki w Polce. Dolina Karpia jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, dlatego obszar ten posiada wiele miejsc noclegowych orazrestauracji.

 

Łowiska Wędkarskie :

-Łowisko wędkarskie PODOLSZE

Łowisko wędkarskie Podolsze położone jest przy drodze Zator – Smolice. Składa się z trzech zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 14 ha lustra wody. Zbiorniki powstały po eksploatacji żwiru, w związku z tym ich głębokość jest bardzo zróżnicowana. Stwarza to możliwość występowania zróżnicowanego rybostanu, który dobrze czuje się w krystalicznej wodzie o różnym stopniu temperatury i natlenienia. Rybą dominującą jest karp zatorski, ale występuje także karaś, lin, jaź, płoć, wzdręga, węgorz, ukleja, amur oraz ryby drapieżne: sandacz, sum, szczupak oraz okoń. Dostępne jest również łowisko pstrągowe. Dla wędkarzy przygotowany jest parking oraz miejsca do grillowania. Zbiorniki otoczone są piękną przyrodą Doliny Karpia (NATURA 2000), co stwarza niepowtarzalne warunki wędkowania i wypoczynku. Licencję można wykupić w sklepie Wędkarsko – Zoologicznym w Zatorze (ul. Różana/Krótka 1).

www.lowisko-podolsze.pl

 

-Łowisko wędkarskie „Tęczak to zbiornik Zatorskiego Towarzystwa Wędkarskiego o średniej głębokości od 1,5 m do 4 m i łącznej powierzchni 17 ha lustra wody. Znajduje się w miejscowości Rudze.

-Łowisko Zakole A znajduje się na terenie dwóch miejscowości: Smolic i Rozkochowa. Jest łowiskiem licencyjnym Zatorskiego Towarzystwa Wędkarskiego i klubu „Karaś” o powierzchni 52 ha i głębokości od 1,5 m do 10 m.

 

Parki Rozrywki:

- Energylandia - rodzinny park rozrywki położony w Zatorze. Jest to największy park rozrywki w Polsce o powierzchni ok. 26 ha. W parku znajduję się ok. 80 atrakcji przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych, w tym 7 rollercoasterów, liczne karuzele i urządzenia ekstremalne, a także restauracje, bary, sklepy z pamiątkami oraz sceny, na których prezentowane są krótkie widowiska.

- Zatorland( Dinozatorland) To najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych tzw. „Parków Jurajskich” w Polsce. Park posiada dużą liczbę ruchomych dinozaurów, ścieżki edukacyjne prezentujące życie dinozaurów. Na terenie Parku znajdują się również : park mitologiczny, park owadów oraz wiele innych atrakcji dla dzieci.

 

Miejsca noclegowe w Dolinie Karpia:

 

- Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy Karpik w Graboszycach.

Graboszyce 192, 32-640 Zator

www.karpik.pl

- Pokoje Gościnne Zosieńka w Zatorze

ul. Kolejowa 3, 32-640 Zator

http://www.pokoje-zosienka.com-

- Lawendowe Siedlisko Gospodarstwo Agroturystyczne Barbara Zborowska

Palczowice 4,

32-640 Zator

lawendowesiedlisko@wp.pl

 

-Restauracja Myśliwska

32-640 Zator, ul. Rynek 11

http://www.restauracja-mysliwska.pl/
Nasze produkty są wytwarzane z ryb z Doliny Karpia, gdzie króluje obszar Natura 2000. To tu stawy zasilane są przez górską rzekę Skawę, a ryby karmione są zbożem z terenu Doliny Karpia oraz hodowane pod nadzorem ichtiologów i z dużym wkładem serca rybackiego.